Olejek lniany – charakterystyka. Najlepsze produkty do włosów zniszczonych

Pielęgnacja włosów zniszczonych to trudne zadanie. Ułatwić może nam je kosmetyk, który zawiera odpowiednie składniki aktywne. Jedną z cenniejszych substancji jest tutaj olej lniany o rekordowej zawartości kwasów omega-3. Poznaj właściwości oleju lnianego i najlepsze produkty do pielęgnacji włosów zniszczonych.

Choć len jest bardzo popularny niemal we wszystkich krajach, okazuje się, że przywędrował do nas ze starożytnej Grecji i Rzymu. Tam rozpoczęła się historia uprawy lnu i pozyskiwania z niego oleju. Dziś uprawia się go w wielu innych miejscach ziemi. Len to jedyna roślina uprawiana przez człowieka, która jest w stanie wytworzyć olej zawierający ponad połowę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, niezbędnych dla naszego organizmu.

WŁAŚCIWOŚCI OLEJU LNIANEGO

Pielęgnacyjne i zdrowotne właściwości oleju lnianego są wynikiem zawartych w nim bioaktywnych związków, głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i steroli roślinnych. Tłoczony na zimno olej lniany zawiera rekordową ilość NNKT. W jednej porcji oleju ponad 50% składu stanowią kwasy omega-3 (linolenowe). Nieco mniej mamy tutaj kwasów omega-6, omega-9 i tłuszczów nasyconych. Olej lniany zawiera także niezbędną witaminę E, czyli naturalny przeciwutleniacz.

Bogaty skład wpływa na to, jak działa olej lniany:

  • działa przeciwzmarszczkowo i opóźnia procesy starzenia się,
  • ujędrnia skórę, a włosom zapewnia sprężystość,
  • łagodzi stany zapalne i zmniejsza przetłuszczanie się skóry,
  • nawilża i wygładza cerę bez blokowania porów,
  • aktywizuje procesy regeneracji naskórka i włosów,
  • wzmacnia barierę hydrolipidową, poprawiając nawilżenie,
  • ochrania przed szkodliwym działaniem promieniowania.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW ZNISZCZONYCH

Zniszczone włosy mają wysoką porowatość, ponieważ ich zewnętrzna warstwa ochronna jest uszkodzona i mają otwarte łuski. Przez to tracą nawilżenie i składniki odżywcze w ekspresowym tempie, są szorstkie, matowe i łamliwe. Mogą się puszyć, rozdwajać i nadmiernie wypadać.

Olej lniany jest jednym ze składników idealnych dla włosów zniszczonych. Nie mniej jednak nie jedynym, na który warto zwrócić uwagę. Olejowanie włosów wysokoporowatych powinno być oparte na olejkach o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a nie tylko olej lniany zawiera ich tak dużo. Warto brać pod uwagę także kosmetyki z innymi składnikami o działaniu regeneracyjnym, choćby keratyną, która jest naturalnym budulce włókien włosowych.

Przedstawiamy najbardziej skuteczne kosmetyki do włosów zniszczonych:

Olejek Nanoil do włosów wysokoporowatych – kompleks 6 naturalnych Olejek do włosów Nanoilolejków roślinnych (olej migdałowy, olej arganowy, olej wiesiołkowy, olej awokado, olej marakuja i olej bawełniany) bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wzbogaconych o keratynę, prowitaminę B5, witaminę E, jedwab, lanolinę, filtr UV oraz ekstrakty z kiełków soi i pszenicy. Nanoil zapewnia włosom dogłębną regenerację, odbudowuje keratynowy szkielet włosów, wzmacnia cebulki, hamuje nadmierne wypadanie i przyspiesza wzrost włosów, kompleksowo odżywia i dba o prawidłowe nawilżenie. Działa także na powierzchni włosów, dodając im blasku, miękkości i elastyczności, a także zapewniając ochronę przez czynnikami zewnętrznymi. Nanoil do włosów wysokoporowatych to olejek, który jest w stanie wzmocnić barierę hydrolipidową włosów i domknąć łuski, uszczelniając tym samym łodygę włosa. Sprawdza się również w pielęgnacji skóry głowy, a do włosów można stosować go na wiele sposobów np. na sucho, na mokro, na gorąco, na noc, w ciągu dnia, po stylizacji, przed suszenie itd. Nanoil to bardzo lekki olejek o przyjemnym zapachu, który nie obciąża włosów, ekspresowo się wchłania i odmienia ich wygląd już w 2-3 tygodnie. Pierwsze efekty daje już po pierwszym użyciu. Warto zapłacić tę cenę za 100 ml najlepiej skomponowanej formuły wolnej od parabenów i silikonów, którą opakowano w naprawdę eleganckie, pakowanie w czerni i złocie ze szkła z elementami naturalnego drewna.

* Dostępne są także dwie inne wersje olejku Nanoil – do włosów niskoporowatych i średnioporowatych. Spośród trzech olejków należy wybrać ten, który odpowiada porowatości naszych włosów, bo tylko to daje gwarancję uzyskania efektów.

* Więcej informacji uzyskasz na stronie producenta: nanoil.pl

Keraste resistance therapisteMaseczka Kerastase Resistance Therapiste – produkt stworzony do pielęgnacji włosów zniszczonych wieloma zabiegami np. prostowaniem. Regeneruje kruche, matowe i rozdwajające się włosy za sprawa kompleksu Fibra-KAP i ekstraktów rezurekcyjnych. Zapewnia włosom prawidłowe nawilżenie, miękkość i wzmocnienie, ale nie nadaje się do nakładania na skórę głowy. Sprężyste i łatwe do rozczesania włosy uzyskamy tylko nakładając maskę Kerastase Resistance Therapiste na wilgotne włosy po myciu i spłukując ją obficie po kilku minutach. Tak wysoką cenę trzeba płacić dość często, bo maska nie należy do najwydajniejszych.

Eliksir Elseve Magiczna Moc Olejków – odbudowujący olejek o podwójnym działaniuL'oreal Elseve magiczna moc olejków i bogatym składzie. Niestety bogatym zwłaszcza w te mniej naturalne składniki np. silikony. To połączenie 6 olejków kwiatowych, które w rzeczywistości okazują się zwykłymi ekstraktami roślinnymi np. z rumianku, lnu, czy dzikiej róży. Jedyne oleje w składzie eliksiru Elseve Magiczna Moc Olejków to olej kokosowy, sojowy i słonecznikowy. To dość ciężki i tłusty olejek do włosów, dlatego trzeba stosować go z dużą ostrożnością, aby nie obciążył włosów. Ma zapewnia efekty natychmiastowego wygładzenia, łatwość rozczesywania i miękkość.

Odżywka Dove Nutritive Solutions Intensive RepairDove intensive repairekspresowa maska do włosów zniszczonych, która ma zapewniać odżywienie i regenerację w 60 sekund (po takich czasie produkt trzeba spłukać z włosów). Faktycznie na efekty trzeba poczekać znacznie dłużej, choć odżywka nadaje włosom powierzchownej miękkości i ułatwia rozczesywanie po pierwszym użyciu. Zawiera kompleks Nutri Keratin Repair Actives, który ochrania i wzmacnia włosy od wewnątrz. Dove Nutritive Solutions Intensive Repair nie zawiera żadnych olejków i bazuje raczej na silikonach. Najbardziej efektywnie działa wraz z szamponem z tej samej serii.

Olejek Redken Diamond Oil Shatterproof Shine – olejkowa kuracja do włosów Redken diamond oil shatterproof shinew bardzo eleganckim wydaniu. Jest droga, co widać na pierwszy rzut oka – profesjonalny kroplomierz, szklana butelka w nieregularnym kształcie. Poza tym olejek Diamond Oil Shatterproof Shine nie zachwyca. Ma bardzo krótki skład – olej słonecznikowy, olej morelowy, eteryczny olejek z kolendry i trzy substancje wzmacniające. Nie zawiera silikonów. Można stosować go na suche lub mokre włosy dla ich wzmocnienie, nabłyszczenia i nawilżenia. Wygładza włos od zewnątrz i dodaje włosom jedwabistej miękkości.

Odżywka Garnier Fructis Goodbye Damage – wzmacniająca odżywka Garnier fructis goodbye damagedo włosów o kremowej formule i działaniu naprawczym. Polecana do nakładania na całą długość włosów wymagających wzmocnienia (ale nie na skórę głowy) na kilka minut, po których trzeba ją spłukać. Najlepiej działa z szamponem z serii Garnier Fructis Goodbye Damage. Nie obciąża włosów. Działa za sprawą dwóch składników aktywnych: keraphyllu (białko roślinne) i oleju z owoców amli. Oprócz tego zawiera kilka ekstraktów roślinnych, alkoholi i silikonów. Niewątpliwa zaleta tego produktu to jego bardzo niska cena, która jednak odbija się na skuteczności i składzie.

JAKI OLEJ LNIANY WYBRAĆ?

Olej lniany można kupić w każdym sklepie spożywczym. Trzeba brać jednak pod uwagę, że do celów kosmetycznych nadaje się wyłącznie olej lniany tłoczony na zimno, nierafinowany i wysokolinolenowy. Niestety takiego nie dostaniemy od ręki, ponieważ charakteryzuje się niską trwałością ze względu na znaczną ilość kwasów omega-3. Lepiej to jednak traktować jako zaletę, bo właśnie te kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na kondycję włosów i są niezbędne w pielęgnacji. Olej lniany dobrej jakości kupimy np. w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówimy online na stronach z półproduktami. Warto szukać go także w gotowych kremach, odżywkach lub olejkach do włosów.